ŚW. ROCHA

16 Sierpnia

Postać świętego

Przyszły święty urodził się ok 1295 r. w Montpellier (Francja). Po śmierci rodziców (gdy był jeszcze młody) sprzedał cały majątek i udał się w pieszą pielgrzymkę do Rzymu. Po drodze, we włoskim miasteczku Acquapendente, zastała go epidemia dżumy. Pozostał w mieście, by pomagać chorym. Dzięki jego pomocy chorzy wracali do zdrowia, a mieszkańcy miasta uznali go za świętego. Dlatego Roch uciekł i powrócił na pielgrzymkowy szlak do Rzymu.

W Rzymie wstąpił do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu, nawiedzał kościoły oraz pomagał chorym i ubogim. Po 3 latach wyruszył w drogę powrotną do rodzinego Montpellier. W mieście Piacenza znowu zastał epidemię dżumy. I tym razem został, by opiekować się chorymi. Tym razem sam uległ chorobie. Nie chcąc narażać innych zamieszkał w lesie. Tam znalazł go pies, który lizał jego rany. A dzięki pomocy pewnego człowieka całkowicie wyzdrowiał. Po powrocie do sił wyruszył w dalszą drogę i dotrał do miasta Angera. Tu jednak został pochwycony przez żołnierzy i wzięty za szpiega. Po pięciu latach więzienia i tortur zmarł. Było to 16 sierpnia 1327 r.

Relikwie św. Rocha spoczywają w Wenecji w kościele pod jego wezwaniem (San Rocco). W ikonografii św. Roch przedstawiany jest jako młody pielgrzym z torbą i kijem podróżnym, a obok niego pies trzymający chleb w pysku. Św. Roch jest patronem pielgrzymów, pasterzy, więźniów, lekarzy, aptekarzy. Pomoc św. Rocha porzywoływana jest podczas epidemii.

Błogosławieństwo zwierząt domowych

Tego dnia w niektórych kościołach (szczególnie pod wezwaniem św. Rocha lub przy kapliczkach świętego) odbywa się błogosławieństwo domowych zwierząt, by w zdrowiu służyły ludziom jak ów pies, który wyratował św. Rocha. Największa tego typu procesja ze zwierzętami domowymi odbywa się w sanktuarium św. Rocha w Mikstacie (powiat ostrzeszowski w Wielkopolsce). Procesja kończy się wypuszczeniem gołębi.

PRZYSŁOWIA

  • "Na św. Rocha w stodole groch"
  • "Od św. Rocha na polu socha"

ZOBACZ TAKŻE