NIEDZIELA GAUDETE

Trzecia Niedziela Adwentu

Geneza

Trzecia Niedziela Adwentu to obwieszczenie bliskości Zbawiciela i zaproszenie do radości. Niedziela ta nazywa się "Gaudete" od pierwszych słów pieśni śpiewanej na wejście do Mszy św:

Gaudete in Domino semper: iterum dico, gaudete.
Modestia vestra nota sit omnibus hominibus: Dominus enim prope est.
Nihil solliciti sitis: sed in omni oratione petitiones vestrae innotescant apud Deum.
Ps. Benedixisti Domine, terram tuam: avertisti captivitatem Jacob. V. Gloria Patri.

--------------------------
Weselcie się w Panu zawsze, mówię powtórnie: weselcie się.
Skromność wasza niech będzie znana wszystkim ludziom. Pan bowiem blisko jest.
Nie troszczcie się o nic, ale potrzeby wasze Bogu powierzajcie w każdej modlitwie i dziękczynnej prośbie.
Ps. Łaskawym okazałeś się, Panie, dla Twej ziemi, na dobre odmieniłeś los Jakuba. V. Chwała Ojcu

Kiedyś Niedziela Gaudete była bardzo silnie akcentowana w liturgi kościelnej. Jak poświadczają źródła z XII i XIII w. Papież o północy sprawował liturgię w bazylice św. Piotra w sposób szczególnie uroczysty: najpierw odprawiano Oficjum a potem odprawiano Mszę św. podczas której śpiewano hymn "Chwała na wysokości Bogu".

Szaty liturgiczne

Atmosfera radości jest podkreślana także poprzez szaty liturgiczne koloru różowego, a nie fioletowego jak w pozostałe niedziele adwentu. Kolor różowy stoi pomiędzy kolorem pokuty fioletowym, a kolorem radości białym, i oznacza hamowaną radość.

Kolor szat liturgicznych wziął się od koloru widnokręgu w zimowe poranki, tuż przed świtem. Jest to szczególny moment - już nie ma nocy (nie jest ciemno), ale jeszcze nia ma dnia (nie jest jasno), gdyż słońce nie wychyliło się za lini widnokręgu.

Kolor różowy szat liturgicznych używany jest w Kościele tylko dwa razy w roku. Drugi raz kapłan zakłada szaty koloru różowego w Czwartą Niedzielę Wielkiego Postu - Niedziela Laetare.

ZOBACZ TAKŻE