ŚWIĘTO NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA i KEWI CHRYSTUSA - BOŻE CIAŁO

Drugi czwartek po Święcie Zesłania Ducha Świętego

Geneza

Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) obchodzone jest w drugi czwartek po Święcie Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki).

Inicjatorką ustanowienia uroczystośąci Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zwanego potocznie Bożym Ciałem była św. Julianna z Cornillon (1193-1258).

Julianna była zakonnicą i matką przełożoną klasztoru augustianek w Mont Cornillon we Francji. W roku 1245 objawił jej się Chrystus żądając ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wskazał dzień uroczystości Bożego Ciała na czwartek po niedzieli Świętej Trójcy.

Pierwsza procesja Bożego Ciała została poprowadzona przez biskupa Liege, Roberta w roku 1246. Śmierć biskupa Roberta przerwała kontynuację tradycji nowej uroczystości.

Uroczyste obchodznie Bożego Ciała połączone z procesją ulicami miasta wznowił archidiakon Jakub w roku 1251. Jakub wkrótce został biskupem w Verdun, później patriarchą Jerozolimy i ostatecznie papieżem. Panował jako Urban IV w latch 1261-1264. W roku 1264 wprowadził do Rzymu uroczystość Bożego Ciała.

Papież Jan XXII (+1334) zatwierdził święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. W XVI w. w Niemczech pojawił się zwyczaj czytania czterech Ewangelii przy czterech ołtarzach. W tej formie procesja Bożego Ciała odprawiana jest do dziś.

W Polsce najstasze wzmianki o precjach Bożego Ciała pochodzą z XIV w. z Płocka i Wrocławia.

Cud w Bolsena

Okres narodzin święta Bożego Ciała nie jest przypadkowy. W owym okresie podważano realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Jednym z wątpiących był kapłan Piotr z Pragi. W roku 1263 r. wyruszył na pielgrzymkę do grobu św. Piotra i Pawła w Rzymie by odzyskać wiarę. Po drodze zatrzymał się w Bolsena, by odprawić Mszę św. przy grobie św. Krystyny.

Podczas udzielania Komuni św. jedna z hostii zaczęła krwawić, a krople krwi upadły na białe płótno korporału. Na korporał spadło 25 kropel krwi tworzących podobiznę Jezusa Chrystusa.

O niezwykłym wydarzeniu szybko dowiedział się papież Urban IV, który przebywał na swoim dworze w pobliskim Orvieto. Wysłał do Bolseno swoich teologów, ktorzy potwierdzili prawdziwość relacji i wrócili z zakrwawionym Korporałem.

Korporał umieszczono w specjalnym relikwiarzu. Niedługo potem, dla tak cennej relikwii, wybudowano wspaniałą katedrę w Orvieto, w której Korporał przechowywany jest do obecnej chwili. Z tego też powodu, procesje Bożego Ciała mają w Orvieto unikalną formę, gdyż zamiast Eucharystii, kapłan niesie cudowny Korporał nasiąknięty krwią Pana Jezusa.

Podobnie do dziś dnia w bazylice św. Katarzyny w Bolsenie znajduje się ołtarz, przy którym miał miejsce wspomniany cud eucharystyczny.

Cud w Sokółce

Podczas porannej Mszy św. 12 października 2008 r. kapłanowi rozdzielającemu Komunię św. upadł konsekrowany komunikant na stopień ołtarza. Kapłan podniósł hostię i umieścił w "vasculum" - specjalnym naczyniu z wodą, by komunikant się rozpuścił. Po kilku dniach okazało się, że hostia się nie rozpuściła, a część z niej zamieniła się w czerwoną plamkę wielkości paznokcia, przypominającą skrzepniętą krew.

W styczniu 2009 r. abp. Edward Ozorowski zlecił niezależne badania tkanki profesorom: Marii Sobaniec-Łotowskiej i Stanisławowi Sulkowskiemu. Oba wyniki badań pokrywały się: jest to tkanka mięśnia sercowego człowieka w stanie agonii.

Cud eucharystyczny w Sokółce został uznany przez władze diecezji, a Sokółka stała się miejscem licznych pilegrzymek i otrzymywanych łask.

Kwietne kobierce w Spycimierzu

Na szczególną uwagę zasługuje zwyczaj układania kwietnych dywanów na uliczkach, którymi będzie kroczyła procesja Bożego Ciała. Do takich wyjątkoych miejsc należy Spycimierz, niewielka wieś należąca do gminy Uniejów w powiecie Poddębickim, województwo łódzkie.

Ozdoby Ołtarzy

Po procesji Bożego Ciała, odrywa się gałązki z drzewek (np. brzeziny) użytych do przystrojenia Ołtarzy i zanosi się je do domu. Zatyka się je na polach na dobry urodzaj. Pali się je, by dym odstraszał gradobicie i chmury z piorunami. Układa się je wśród konopii, lnu lub kapusty by ochronić je od pasożytów.

ZOBACZ TAKŻE